Covid - objawy

Czujesz, że coś Cię bierze? Łamie Cię w kościach, kaszlesz i gorączkujesz? Nie czekaj – sprawdź symptomy, bo może właśnie to objawy koronawirusa lub grypy! Jak odróżnisz w sezonie jesienno-zimowym grypę od COVID-19? Wszystkiego dowiesz się tutaj!

Koronawirus – czym jest, jak go rozpoznać?

COVID-19 to choroba zakaźna wywoływana przez SARS-CoV-2. Jest on patogenem układu oddechowego. Pierwszy raz świat dowiedział się o tym nowym wirusie w Chińskiej Republice Ludowej 21 grudnia 2019 roku, a dokładniej w mieście Wuhan. W Polsce z dnia na dzień wzrasta ilość osób zakażonych zarazą. U wielu ludzi budzi to ogromne obawy. Prawdą jest, że COVID19 zbiera śmiertelne żniwo na bardzo małym odsetku ludzi, najczęściej dotyczy to osób z schorzeniami współistniejącymi, na które wcześniej ciężko chorowali. Mimo wszystko jest to nowy wirus, na który nasz układ odpornościowy nie był przygotowany i różnie, nie zawsze łagodnie, reaguje na jego przebieg. Do łagodnych symptomów należą;

  • gorączka
  • suchy kaszel
  • zmęczenie
  • łamanie w kościach

To najczęściej występujące zwiastuny, które mogą wskazywać na obecność owego wirusa, ale zdarza się, że podobne pojawiają się u osób chorujących na grypę. Jednak przy grypie nie ma takich oznak jak zanik lub otępienie zmysłu węchu i smaku oraz wysypka skórna, a te niestety, są jednymi z najbardziej rozpoznawanych symptomów zakażenia SARS-CoV-2.

Czy istnieją jeszcze inne objawy świadczące o zarażeniu Covid-19?

Tak! Na podstawie najnowszych badań wiadomo już, że występują też; ból głowy (często nasilający się w okolicach oczu), nudności i wymioty, dreszcze i zawroty głowy, przekrwienie błony śluzowej nosa, biegunka, zapalanie spojówek lub po prostu zaczerwienione oczy. Ostatnio doszły też problemy ze wzrokiem i słuchem. Zwykle zdarza się też, najczęściej wśród dzieci, że choroba przebiega bezobjawowo. Niestety, są również cięższe przypadki. Wówczas osoby je przechodzące doznają duszności, utratę apetytu, zamieszanie, uporczywy ból lub ucisk w klatce piersiowej, wysoką temperaturę (powyżej 38 °C).

Zdarzają się również nieprzyjemne powikłania. Pojawiają się one niezwykle rzadko, ale te niestety, jak przy każdym wirusie, mogą prowadzić do śmierci. Powikłania prowadzące do śmierci mogą obejmować niewydolność oddechową, zespół ostrej niewydolności oddechowej (ARDS), posocznicę i wstrząs septyczny,niewydolność zakrzepowo-zatorową lub niewydolność wielonarządową, w tym uszkodzenie serca, wątroby lub nerek.

Jak długo trwają oznaki choroby?

Czas od ekspozycji na COVID-19 do momentu rozpoczęcia oznak wynosi średnio 5-6 dni i może wynosić do 14 dni. Dlatego ludziom, którzy byli narażeni na działanie wirusa, zaleca się pozostanie w domu przez 14 dni. Wszystko to po to,by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa.

Mam objawy zarażenia. Co robić?

Jeśli masz jakiekolwiek obawy, które sugerują, że możesz być chory, najlepiej skontaktuj się ze swoim lekarzem lub infolinią sanitarno-epidemiologiczną. Osoby te udzielą Ci ważnych wskazówek i informacji, na przykład w jakim czasie i gdzie możesz wykonać test diagnozujący. Najlepiej byś został w domu przez 14 dni i nie widywał się z innymi osobami. Jeśli Twoje objawy to: duszności lub ból czy uczucie ścisku w klatce piersiowej, szybko zwróć do służby zdrowia, by podjąć właściwe kroki odnośnie Twojego leczenia.

Co to jest „dług covid” i jak długo trwa?

To inaczej trwające dłużej niż przeciętnie oznaki choroby (trwają nawet kilka miesięcy). Jeśli po paru tygodniach od zarażenia czujesz chroniczne zmęczenie, np. po spacerze z psem, nieustający brak powonienia lub uporczywy kaszel, prawdopodobnie właśnie przechodzisz powikłania zarażenia. Może też zdarzyć się, że będziesz odczuwał długotrwałe problemy psychiczne jak stany lękowe, czy zaburzenia depresyjne. Na szczęście obalono plotki jakoby nieprzyjemne skutki były dożywotnie.

Jeśli nie wiemy kto może być zarażony, to jak chronić siebie lub innych?

Jeśli będziesz stosował się ogólnych zasad bezpieczeństwa, będzie wszystko w porządku. Najlepiej podejmij kilka prostych środków ostrożności, między innymi; zachowanie dystansu między ludźmi, noszenie maski, utrzymywanie dobrze wentylowanych pomieszczeń, unikanie tłumów, mycie rąk i jeśli kichasz lub kaszlesz zasłaniaj się. Na pewno to zminimalizuje potencjalne zarażenie się.

Czym różni się kwarantanna od izolacji?

To obie metody, które skutecznie zapobiegają rozprzestrzenianiu się choroby. Izolację stosuje się wobec osób, o których wiadomo, że są chore(pozytywny wynik testu) – inaczej to ochrona ludzi zdrowych, a leczenie chorych. Ci ostatni pozostający w izolacji przebywają w swoich domach, lub w szpitalach. Kwarantanna jest stosowana wobec osób, które zostały wystawione na ryzyko zakażenia chorobą i mogą, ale nie muszą zachorować. Polega na oddzieleniu i odseparowaniu osób, które jeszcze nie zachorowały, ale mogą być potencjalnymi nosicielami choroby. Kwarantanna jest dobrowolna i polega na ograniczaniu podróży czy przemieszczania się. Stosuje się również krótkoterminowy pobyt w domu. Kwarantanna może odbywać się w wyznaczonym obiekcie lub w domu przez 14 dni. Izolacja oznacza oddzielenie osób, które są chore i mają objawy lub mają pozytywny wynik testu molekularnego.

Jaki test jest skuteczny w wykryciu Covid-19?

W większości przypadków jest to test molekularny – używany jest on do wykrywania SARS-CoV-2 i potwierdzania COVID-19. Wymaz pobiera się z nosa lub gardła patyczkiem z wacikiem. Badania molekularne wykrywają wirusa w próbce poprzez wzmocnienie wirusowego materiału genetycznego do wykrywalnych poziomów. Z tego powodu, badanie molekularne jest używane do potwierdzenia aktywnego zakażenia, zwykle w przeciągu paru dni od zarażenia lub wystąpienia symptomów.

Co zrobić jeśli miałem kontakt z osobą chorą na Covid-19?

Przede wszystkim nie panikuj. Postępuj zgodnie ze wskazówkami i na pewno wszystko będzie dobrze. Najlepiej jest w takiej sytuacji wykonywać następujące czynności:

  • Zadzwoń do służby zdrowia lub infolinię COVID-19, aby dowiedzieć się, gdzie i kiedy należy przeprowadzić test.
  • Może tak się zdarzyć,że badanie nie jest dostępne,wtedy pozostań w domu i z dala od innych przez okres 14 dni. W tym czasie nie należy iść do pracy, do szkoły lub do innych miejsc publicznych. Może masz kogoś kto będzie przez ten czas przynosił Ci środki niezbędne do życia?
  • Zachowaj co najmniej 1 metr w odległości od innych, nawet od członków swojej rodziny.
  • Noś maskę medyczną, najlepiej taką z filtrem, po to, by chronić innych.
  • Często myj ręce.
  • Przebywaj w oddzielnym pokoju z dala od innych członków rodziny.
  • Na bieżąco wentyluj pokój, w którym przebywasz, o ile to możliwe.
  • Jeśli samopoczucie Ci na to pozwala ćwicz w domu, dzwoń do znajomych, rodziny i spędzaj przyjemnie czas

Czy istnieje skuteczne lekarstwo na Covid-19?

Światowa Organizacja Zdrowia opracowała nowy sposób walki z wirusem. Informacje są na razie bardzo świeże, ale nowe zalecenia mają pojawić się w ciągu trzech, czterech tygodni. Do walki z nim został opracowany system leczenia lekiem Remdesivir (to właśnie m.in dzięki niemu prezydent USA Donald Trump doszedł do siebie po zakażeniu). Jest to oficjalnie zatwierdzony lek na koronawirusa. Nadchodzi zatem przełom w historii medycyny. Firma Gilead powiadomiła, że lek będzie stosowany u pacjentów z Covid-19 wymagających hospitalizacji. Remdesivir jest obecnie pierwszym i jedynym oficjalnie zatwierdzonym w Ameryce preparatem na SARS-CoV-2.

Na razie, do czasu ogłoszenia zaleceń „leczymy się” starymi metodami, czyli dajemy czas organizmowi na walkę z nieznanym przeciwnikiem. Dla pacjentów ciężko chorych i tych narażonych na cięższy przebieg w ramach hospitalizacji przygotowany jest tlen i bardziej zaawansowane wsparcie oddechowe, jak wentylacja pacjentów w stanie krytycznym.